Najnowsze posty

Włoska kawa – wyrafinowana, najsmaczniejsza na świecie

Jakiś czas temu stojąc w sklepie usłyszałam słowa: “kawa to kawa, wszystkie są takie same więc nad czym się tyle zastanawiasz”. Jestem przekonana, że powiedzieć może tak tylko ktoś, kto nigdy kawy nie pił, a tym bardziej nie zwracał uwagi na jej walory. Na ostateczny smak kawy wpływ ma całe mnóstwo czynników. Od miejsca, w którym zbierane są ziarna po długość jej palenia. Nie bez znaczenia jest również wysokość ciśnienia, a nawet rodzaj wody. Każdy z nas ma zapewne swojego faworyta. W dzisiejszym blogu opowiem Wam krótko o słonecznej Italii, w której kawa jest uważana za jedną z najbardziej wyrafinowanych, najsmaczniejszych kaw na świecie.   

Historia włoskiej kawy jest bogata i sięga kilku stuleci wstecz.

Początki włoskiej kawy datowane są na XVI wiek, kiedy to weneccy kupcy zaczęli sprowadzać ziarna kawy z Bliskiego Wschodu i Afryki. Włochy szybko stały się centrum handlu kawą, a weneccy kupcy zaczęli wyruszać w podróże do Etiopii i Jemenu, aby pozyskiwać najlepsze ziarna kawy.

W XVIII wieku powstały pierwsze kawiarnie we Włoszech, w których można było spróbować aromatycznej kawy z ziaren sprowadzanych z całego świata. Kawiarnie stały się popularnym miejscem spotkań intelektualistów, artystów i polityków, a kawa zaczęła odgrywać ważną rolę w kulturze włoskiej.

W XIX wieku kawa stała się jeszcze bardziej popularna wśród Włochów i zaczęła być produkowana na większą skalę. Włoscy producenci kawy opracowali własne metody wypalania i mieszania ziaren kawy, które dały początek charakterystycznemu włoskiemu stylowi wypalania kawy. Kawa ta zaczęła być eksportowana do innych krajów, a wraz z nią rozpowszechniał się włoski styl przygotowywania kawy.

XIX-wieczna plantacja kawy

XIX-wieczna plantacja kawy

Dziś włoska kawa jest bardzo popularna, a espresso, cappuccino i latte macchiato są podstawą kawy serwowanej w kawiarniach na całym świecie. Włoscy producenci kawy są uznawani za niezwykle wysokiej jakości, a ich kawa jest eksportowana do ponad 90 krajów na całym świecie.

Zatem Włochy mają długą tradycję kawową i słyną z produkcji wyśmienitej kawy. Włoska kawa jest zwykle robiona z mieszanki różnych gatunków kaw, a to mieszanka pochodzi z różnych regionów świata, takich jak Ameryka Południowa, Azja i Afryka. Włosi stosują różne sposoby wytwarzania i wypalania kawy, które w połączeniu z ich doświadczeniem i wiedzą na temat kawy, przyczyniają się do stworzenia wyjątkowego smaku i aromatu. Państwo to słynie z produkcji kawy o intensywnym smaku i aromacie, która często jest przygotowywana w formie espresso. A co dokładnie oznacza Espresso? To niewielka ilość kawy (zwykle około 30 ml),wypuszczanej pod ciśnieniem przez specjalny ekspres do kawy, co pozwala na pełne wydobycie smaku i aromatu ziaren kawowych.

Idealne espresso

Kawa ta jest często spożywana jako część kultury włoskiej. Włosi zwykle piją espresso rano, w południe i po kolacji, często z małym cukrem lub bez niego. Jest ona również często serwowana z wodą, aby pomóc oczyścić podniebienie i przygotować kubki smakowe na kolejne napoje.

Kultura kawy we Włoszech jest zwykle uważana za jedną z najbardziej wyrafinowanych na świecie. Wielu ludzi uważa, że ma ona wyjątkowy smak i aromat, który przyciąga wielu miłośników kawy z całego świata.

Codzienny włoski rytuał, czyli czas na kawę

Wszyscy wiemy jak ciężko znaleźć rano czas na zatrzymanie i spokojne delektowanie się filiżanką kawy, na śniadanie czy poranną prasę. Wszyscy, ale nie Włosi. Dla nich poranna kawa to rytuał, świętość. Tego nie można pominąć, to trzeba celebrować. Kawa jest najbardziej rozpowszechnionym i lubianym napojem we Włoszech i stanowi jeden z najbardziej cenionych symboli Made in Italy na świecie. 97% Włochów uważa ją za integralną część codziennego życia, towarzysza chwil relaksu o właściwościach energetyzujących, odprężających i biesiadnych. Rytuał utrwalony zarówno we włoskich domach, jak i w pracy, ze zwyczajami, które różnią się w zależności od regionu, ale połączone jedną wielką pasją. Tego powinniśmy się od nich uczyć, jeżeli coś jest pasją, trzeba na to poświęcić czas.

Zdecydowana większość Włochów pije w ciągu dnia trzy lub cztery filiżanki kawy. Uważają oni, że jest to ilość, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i nie szkodzi zdrowiu. Temat ten od lat budzi wiele kontrowersji wśród badaczy i naukowców. Ostatnimi czasy przeważają jednak głosy mówiące o pozytywnych skutkach. Kawa ma zwalczać oznaki starzenia się skóry, przyspieszać procesy metaboliczne czy poprawiać pamięć i koncentrację.

Włosi, dla których jedzenie stanowi fundament życia wykształcili przez setki lat zasady, których złamanie uznaje się często za niewybaczalny błąd. By móc choć na chwilę zatracić się w prawdziwym włoskim życiu musicie poznać kilka prostych, choć niezwykle ważnych zasad picia kawy.

włoska kawa

Masz problemy ze wstaniem, łóżko nie chce wypuścić Cię ze swoich objęć, a Morfeusz trzyma Cię w swoich objęciach tak mocno, że nawet myśl o orzeźwiającym prysznicu lub krótkiej gimnastyce nic nie dają…. marzysz jedynie o mocnym espresso, które postawi Cię na nogi. Dla Włochów espresso to po prostu CAFFÈ. Jedyna prawdziwa „kawa”. Ona działa od razu.

Ciekawostką jest, że jak prosisz o LATTÈ to dostajesz mleko? Tak, lattè to po włosku mleko. Jeśli chcesz napić się CAFFÈ LATTÈ musisz to dokładnie zaznaczyć. Świat wariuje na punkcie coraz to nowszych kawowych wariacji. Powtarzam świat, ale nie Włosi. Oni pozostają wierni klasyce. Jeśli masz ochotę na kawy owocowe, z syropami czy przyprawami, to prawdopodobnie znajdziesz je jedynie w tzw. “sieciówkach”. Małe, lokalne kawiarnie serwują tradycyjną, prawdziwą włoską kawę. Zamówiłeś kawę i dostałeś ją zimną? Nie, Twoja kawa nie jest zimna. Twoja kawa gotowa jest do natychmiastowego spożycia. Przyczyny szukać należy we włoskim stylu spożywania tego trunku. Wpadamy do kawiarni, zamawiamy kawę, pijemy i uciekamy. Rzadko zdarza się by Włosi siadali przy stolikach i pili kawę godzinami, plotkując przy okazji z przyjaciółmi. Do kawy zawsze możemy poprosić o darmową szklankę wody. Większość osób wypija ją po spożyciu kawy, choć prawidłowo powinna ona służyć do przepłukania ust przed jej wypiciem. Pamiętajcie o odwróconej kolejności – najpierw płacisz, potem zamawiasz i konsumujesz.

Kawiarnia Caffe Florian w Wenecji

Sposoby picia kawy we Włoszech

Skoro mamy już za sobą krótką lekcję włoskiego „savoir – vivre”, możemy teraz skupić się na występujących we Włoszech rodzajach kaw. Wybór jest spory, choć większość i tak zamawia caffè (czyli espresso) lub ewentualnie cappuccino. Co więcej, większość Włochów uważa, że śniadanie bez kawy to nie śniadanie, a zjedzenie bez niej cornetto to po prostu grzech! Grzechem jest również wypicie cappuccino popołudniu, nie pytajcie mnie dlaczego – nie wiem, tego nie wiedzą nawet sami Włosi. Tak jest i już. Jeszcze inni twierdzą, że nic nie stawia na nogi tak jak caffè coretto, z odrobiną alkoholu, na przykład sambuki czy amaretto – kwestia gustu.

Caffe Goriziana

Jeżeli chcecie spróbować prawdziwej włoskiej kawy zapraszamy do Nas do zakupu na Naszej stronie internetowej: Kawa Goriziana Caffè  i Go Caffe.

Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie i pod swoje podniebienie. Wybór jest szeroki smile.png

Opublikowany w: Goriziana Caffe

Pozostaw komentarz