Najnowsze posty

Międzynarodowy Dzień Kawy

Wybierając kawę z certyfikatem Fairtrade, dbasz o ludzi i planetę!

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień kawy. Dla wielu jest to bardzo ważne wydarzenie.

Tysiące rolników uprawiających ziarna kawy w krajach globalnego Południa, czyli w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji żyje na granicy ubóstwa. Skutki katastrofy klimatycznej dodatkowo utrudniają ich pracę. Susze i gwałtowne zjawiska pogodowe rujnują ich plantacje oraz niszczą plony.

Tereny, na których uprawia się kawę, należą do najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów na świecie. Bioróżnorodność ta jest jednak zagrożona, ponieważ zmiany klimatyczne wypychają farmy kawy na nowe obszary, co prowadzi do wylesiania i utraty wielu gatunków roślin oraz zwierząt. Przewiduje się, że do 2050 r. główne kraje produkujące kawę stracą 30-60% gruntów nadających się do uprawy kawy. Standardy środowiskowe Fairtrade określają zasady rolnictwa przyjaznego dla lokalnego środowiska, a szkolenia dla farmerów uczą ich jak dostosowywać swoje uprawy do zmieniającego się klimatu.

95% plantacji kawy to małe gospodarstwa o powierzchni do 5 ha. Drobni rolnicy odpowiadają nawet za trzy czwarte produkcji kawy na świecie. To właśnie z takimi plantatorami współpracuje system Fairtrade.

W Fairtrade obowiązuje cena minimalna, dzięki której rolnicy uprawiający kawę otrzymują uczciwą cenę za ziarna, nawet gdy cena rynkowa spada poniżej kosztów produkcji. Oprócz tego spółdzielnie rolnicze otrzymują premię Fairtrade za każdą tonę sprzedanych ziaren z certyfikatem. Rolnicy zrzeszeni w takiej spółdzielni wspólnie decydują na co przeznaczyć zgromadzone środki. Premię Fairtrade inwestują w rozwój swoich gospodarstw, kupują sprzęty rolnicze, ale również finansują projekty służące całej społeczności lokalnej, np. remontując szkoły, budując przychodnie lub doprowadzając czystą wodę. W 2021 kooperatywy rolnicze zajmujące się uprawą kawy otrzymały 82 332 193 euro w ramach premii Fairtrade.

Opublikowany w: Goriziana Caffe

Pozostaw komentarz